Díl 1. ReCAPTCHA bez tajemství.

Jmenuji se Ed… Robot Ed. Ano vím, zní to jako příběh o slavném agentovi 007, ale řeknu Vám, že má dobrodružství jsou stejně poutavá, jako ta, která se přihodila hrdinovi Iana Fleminga. Navíc jsem velkým fanouškem Jamese Bonda a stejně jako on zbožňuji technologické novinky. Máme také jiné společné tajemství, ale o tom někdy jindy. Začněme však hezky od začátku.

Během nejbližších týdnů bych Vás chtěl vzít do fascinujícího světa automatizace, který mě samotného bezmezně pohltil. O všech inovacích a možnostech, které dává automatizace procesů bych mohl vyprávět do nekonečna. Díky práci v týmu XELTO DIGITAL mohu soustavně získávat poznatky od našich specialistů a podělit se o ně s Vámi na stránkách našeho blogu:

Jak to vidí expert:

Když robot řekne „Nejsem robotem”, nemluví pravdu?

Práce s webovými stránkami a webovými aplikacemi je jednou ze základních věcí, s nimiž si musí roboti poradit ve své každodenní práci. Uvedu příklad, máme ideální proces na automatizaci – jednoduchý, strukturovaný proces s digitálními vstupními daty, ale na cestě k realizaci našeho cíle se objeví ono slavné potvrzení „I’m not a robot”. Na štěstí to není konec světa (a ani našeho projektu), protože máme několik možností.

Zaprvé, zvláště pokud pracujeme na vnitřní aplikaci, můžeme se zkontaktovat se správcem a požádat jej o to, aby připravil verzi webové stránky bez reCAPTCHA. Jenže jak to v životě bývá, častější jsou ty případy, kdy to budeme muset nějak vyřešit sami. Nyní můžeme využít placená nebo neplacená řešení založená na strojovém učení. Ta placená si dovolím vynechat, na internetu je jich dost, a jejich fungování nejlépe vysvětlí ti, kteří je prodávají. Nežli je však použijete, vyzkoušejte si rozšiřující modul Buster: Captcha Solver for Humans. Lze ho použít v prohlížeči Chrome a FireFox.

V čem to spočívá?

Modul přidává k oknu reCAPTCHA nové tlačítko, kliknutím spustíme zvukovou verzi reCAPTCHA, modul si ji nepozorovaně vyslechne a následně správně napíše požadované řešení úkolu. Dodám jen, že je to tlačítko, na které náš robot bez problému umí kliknout!

Jak to vypadá?

Když náš robot spustí reCAPTCHA, jsou dvě možnosti. Buď nás mechanismus prostě pustí dál nebo se objeví dobře známé okno s obrázky. Po instalaci modulu se objeví třetí tlačítko s oranžovou postavičkou, což vyřeší náš problém. Stisknutí tohoto tlačítka robotem, spustí automatické řešení úkolu. Jediné, co nyní zbývá, je vybudování automatické procedury za účelem monitorování chování reCAPTCHA.

Je to ideální řešení?

Ne. V rámci velkého počtu přihlášení nás reCAPTCHA bude vnímat jako útok na stránku a zablokuje jakékoliv pokusy o spojení se stránkou. Navíc, i když práce na aktivní obrazovce funguje velmi dobře v Chrome i ve Firefoxu, přenos na vzdálenou plochu komunikaci znesnadňuje. Z mé zkušenosti vyplývá, že si s tímto úkolem lépe poradí Firefox s užitím „send window message”, ideálně ve verzi 64, protože v pozdějších verzích se vyskytuje chyba způsobující to, že modul neodpovídá (toto naštěstí řeší opětovné spuštění prohlížeče). Nicméně tento způsob by měl pomoci vyhnout se tomuto problému v rámci automatizace procesu.

Autor: Rafał Korporowicz – Senior RPA Developer